Dentální hygiena

Mnoho lidí se domnívá, že se jedná o čistě estetické zásahy, které navíc nejsou hrazené pojišťovnou a považuje je tedy za zcela zbytečné. Neuvědomují si však, že právě správná technika čištění zubů a používání vhodných pomůcek je jedinou cestou k udržení vlastního chrupu až do konce života.

 

Náplň dentální hygieny umožňuje při pravidelné aplikaci spolehlivě předejít parodontóze a následné ztrátě zubů. V prvé řadě jde o profesionální čištění zubů a ošetření dásní, odstranění povlaků, zubního kamene a všech nánosů a pigmentací, které do úst nepatří, a také nalezení a odstranění zdrojů nepříjemného zápachu z úst.

 

Ve druhé řadě je to neméně důležitá výuka správné péče o zuby, nácvik čistících technik, odstranění zlozvyků a nevhodných pomůcek pro čištění. Cílem je sestavení individuálního hygienického programu pro každého klienta, který by umožnil každodenní kvalitní a zároveň šetrnou péči o zuby.

Bělení zubů

V dnešní době je bělení zubů bezpečné a zuby nepoškozuje, ale pouze za předpokladu, že se používají schválené, kvalitní přípravky a provádí se pod dohledem profesionála. Jedná se o chemický proces, kdy aktivní molekuly oxidů uvolňované ze sloučeniny peroxidu vodíku nebo karbamid peroxidu pronikají mezi krystaly skloviny, kde rozkládají usazené pigmenty. Bělící účinek je viditelný, ačkoli zubní sklovinu prakticky nijak nezmění. Je tomu tak proto, že asi 2% skloviny zubu jsou organického původu, který se podílí na zabarvení zubů. Celých 98% jsou krystaly anorganického původu a oxidy na ně nepůsobí.

 

Bělení zubů není však vhodné úplně pro každého. Je doporučováno pouze pacientům s výbornou dentální hygienou, kterou lze po absolvování vstupní návštěvy snadno zvládnout. Dále není bělení vhodné pro pacienty s alergií na složky gelu či s poruchou vývoje skloviny. Pacient by měl také vědět, že se vybělí pouze jeho vlastní zuby. Výplně, korunky či můstky v přední části chrupu svůj odstín nezmění a bude nutná jejich oprava (barevné sladění s vybělenými zuby) nebo provedení bělení před jejich zhotovením. Je správné pacienta upozornit, že účinek peroxidu je u každého různě intenzivní. V extrémních případech, kterých naštěstí není mnoho, se může stát, že se původní odstín chrupu téměř nezmění.

Dentální šperky
Pečetění fisur

Zubní šperk se aplikuje na vybraný zub za pomoci adhesivní techniky - je nalepen speciálním fixačním přípravkem na naleptanou sklovinu. Samotná velikost leptané plochy je jen o malinko větší, než je velikost vybraného zubního šperku. Sklovina zubu se nejprve důkladně očistí, popř. i jemně zdrsní. Následně se v několika jednoduchých krocích přilepí zubní šperk. Na závěr se okolí zubu s případnými přebytky zubního adheziva pečlivě vyleští. Celková aplikace trvá kolem půl hodiny.

 

Zubní šperk je možné nalepit všude, kde nebude překážet skusu. K nejčastějším místům aplikace patří horní postranní řezáky (tzv. „dvojky“) a špičáky.

 

Pokud se pacient rozhodne po čase pro výběr jiného zubního šperku (jiného tvaru, velikosti, barvy, případně chce šperk na jiný zub) či pouhé odstranění, není problém ho sundat, aniž by došlo k poškození zubu. Tento proces lze přirovnat k sundavání fixních rovnátek.

 

Pečetení fisur je preventivní zákrok, který má za úkol ochránit čerstvě prořezané zuby před vznikem kazu. Docílíme toho tím, že místa nejvíce náchylná ke vzniku zubního kazu, tzv. predilekční místa pokryjeme speciálním pečetícím materiálem a uzavřeme tak nebezpečným mikroorganismům přístup do těchto obtížně čistitelných částí zubu, tj. do rýh (fisur) lokalizovaných převážně na kousacích plochách stoliček a třenových zubů.

 

Některé materiály v sobě dokonce obsahují fluoridové ionty, které uvolňují do svého okolí, čímž ještě umocňují své protektivní působení. Ideální dobou pro pečetění je období co nejdříve po prořezání daného zubu. V té době ještě nejsou rýhy osídlené mikroorganismy (bakteriemi), které způsobují kazy, a proto má pečetění největší šanci na dlouhodobý úspěch.

Objednejte se

Poliklinika Litochleby

Hviezdoslavova 1600/6

Praha 11

149 00

+420 603 241 394

dh@gayerovadenisa.cz

  • Wix Facebook page
Najdete nás

© 2015 by Filip Mareš

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now